Historia najbardziej rozpoznawalnego w medycynie zdjęcia

Religa1

Na fotografii widać siedzącego po lewej stronie profesora Religę, który wpatruje się w monitor ukazujący pracę serca pacjenta, podczas gdy skrajnie wyczerpany asystent śpi w rogu sali. Zdjęcie zostało wykonane w nocy z 4 na 5 sierpnia 1987 roku, w klinice profesora Religi w Zabrzu. Przedstawia ono finał dziewiętnastej operacji przeszczepu serca wykonanej przez Religę. Zdjęcie zrobił James L. Stanfield, fotograf National Geographic. Fotografia została wykonana na sali operacyjnej, tuż po kilkunastogodzinnej operacji przeszczepu serca. Tej nocy asystent wspierał profesora w dwóch operacjach przeszczepu. Obie zakończyły się sukcesem.

Za każdym razem, gdy widziałem to zdjęcie, musiałem się przy nim zatrzymać. Zupełnie inaczej niż w przypadku tysięcy zdjęć, które widujemy codziennie w Internecie.

Na słynnym zdjęciu obok profesora Religi i jego asystenta, nie mniej ważna jest trzecia postać, czyli pacjent leżący wśród plątaniny kabli nie najnowszej aparatury. Tym pacjentem jest Tadeusz Żytkiewicz. Był najdłużej żyjącym pacjentem po przeszczepie wykonanym przez profesora Zbigniewa Religę. Dożył 91 urodzin, zmarł 20.09.2017, żyjąc z przeszczepionym sercem przez 30 lat. Czy ta historia nie jest niesamowita?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.