Pierwsza terapia genowa zatwierdzona w leczeniu nowotworów – czy to przełom?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszą terapię genową wykorzystywaną w leczeniu pacjentów z zaawansowaną postacią ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) z prekursorami z limfocytów B. Tisagenlecleucel jest terapią genową wykorzystującą sztucznie wprowadzony chimeryczny receptor antygenowy do limfocytów T (ang. chimeric antigen receptor – T, CAR-T), którego zadaniem jest rozpoznanie komórek nowotworowych i ich zneutralizowanie.

CAR-T-therapy-review-CD19-antigen-1
Żródło: Klebanoff et al. (2014) Nature Reviews Clinical Oncology 11, 685–686 doi:10.1038/nrclinonc.2014.190

Od pacjentów zakwalifikowanych do tej terapii pobierane są limfocyty T, a następnie są one wysyłane do producenta. Zostają tam genetycznie wyposażone w receptor do rozpoznawania komórek z antygenem CD19 – czyli komórek nowotworowych. Zmodyfikowane komórki są przekazywane z powrotem do pacjentów i przetaczane im w celu zabicia komórek nowotworowych. Jest to pierwsza taka terapia, gdzie możemy skierować komórki odpornościowe naszego organizmu do walki przeciwko innym, nieprawidłowym komórkom poprzez zmianę w ich genach przy użyciu inżynierii genetycznej! Leczenie zostało zatwierdzone dla pacjentów w wieku do 25 lat.

Badania kliniczne z wykorzystaniem receptora CAR-T wykazały bardzo wysoki odsetek remisji u pacjentów sięgający nawet 94% w ciężkich postaciach białaczki. Jest to szczególnie imponujące, biorąc pod uwagę fakt, że większość pacjentów zakwalifikowanych do badań klinicznych nie odpowiedziała na wszystkie inne dostępne sposoby leczenia tego nowotworu. Wstępne wyniki przyniosły ogromną nadzieję dla wielu pacjentów, ale ważne jest, aby pamiętać, że leczenie ma również wady.

Istnieją dwie główne obawy dotyczące terapii z wykorzystaniem CAR-T. Pierwszą z nich jest potencjał poważnych skutków ubocznych w postaci zagrażającej życiu reakcji związanej z uwalnianiem cytokin (ang. cytokine realese syndrom – CRS). Reakcja ta jest powszechna i może pojawić się w ciągu kilku godzin od infuzji komórek CAR-T. Można ją jednak skutecznie leczyć. Zazwyczaj lek powoduje również odwracalne objawy neurologiczne i spadek liczby krwinek, co może prowadzić do infekcji. Drugą istotną wadą jest potencjalny koszt. Novartis nie wycenił jeszcze tej nowatorskiej terapii, ale analitycy z branży przewidują, że może on wynieść nawet do 500 tys. dolarów za jeden wlew.

Technologia ta nie jest jeszcze dopracowana, ale przynosi nadzieję pacjentom, którzy jej wcześniej nie mieli. Wraz z pierwszą terapią dostępną na rynku w USA, należy oczekiwać coraz szerszych informacji klinicznych związanych z wprowadzeniem terapii genowych w leczeniu nowotworów oraz z pojawianiem się kolejnych podobnych metod leczenia w przyszłości.

 

Piśmiennictwo:

  1. Neelapu SS, Tummala S, Kebriaei P, Wierda W, Gutierrez C, Locke FL, et al. Chimeric antigen receptor T-cell therapy – assessment and management of toxicities. Nat Rev Clin Oncol. 2017.
  2. Mikkilineni L, Kochenderfer JN. Chimeric Antigen Receptor T-cell Therapies for Multiple Myeloma. Blood. 2017.
  3. @labiotech_eu. A Cure for Cancer? How CAR-T Therapy is Revolutionizing Oncology. 2017.
  4. @labiotech_eu. Cancer: World Best Ever CAR-T Results have Just been Disclosed. 2016.
  5. FDA Approves First Gene Therapy for Pediatric Leukemia | Cancer Network | The Oncology Journal. 2017; Available from: http://www.cancernetwork.com/acute-lymphoblastic-leukemia/fda-approves-first-gene-therapy-pediatric-leukemia.
  6. Klebanoff et al. (2014) Nature Reviews Clinical Oncology 11, 685–686 doi:10.1038/nrclinonc.2014.190

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.