Nagła śmierć łóżeczkowa – jak stworzyć odpowiednie środowisko dla dziecka, by obniżyć ryzyko tragedii

Wielu rodziców słyszało o nagłej śmierci łóżeczkowej (ang. sudden infant death syndrome – SIDS) i wielu z nich martwi się o własną pociechę za każdym razem, jak kładą ją spać. Około 3700 niemowląt zginęło z powodu SIDS w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku. W Polsce brakuje w pełni wiarygodnych statystyk na ten temat. Dostępne wskaźniki wahają się od 0,7 do 0,002. Znając liczbę urodzeń w naszym kraju, można więc przyjąć, że z powodu SIDS umiera rocznie ok. 180 dzieci.

Uwaga: Wszystkie te zalecenia, o ile nie zaznaczono inaczej, dotyczą niemowląt do 1 roku życia. Porozmawiaj z pediatrą, jeśli masz pytania dotyczące któregokolwiek z wymienionych zaleceń.

 

Jak utworzyć bezpieczne środowisko do spania – 5 ważnych wskazówek

 

  1. Pamiętaj, aby kłaść dziecko zawsze na plecach zarówno podczas drzemki w środku dnia, jak i w nocy. Niektórzy rodzice mogą obawiać się, że dziecko, które śpi na plecach, może się zadławić podczas snu. Niemniej anatomia niemowląt i wrodzone odruchy uniemożliwiają im zadławienie podczas spania na plecach. Niemowlęta, które śpią w ten sposób, są znacznie mniej narażone na śmierć z powodu SIDS niż dzieci, które zasypiają na bokach lub brzuszkach.

 

  1. Łóżeczko dziecka nie powinno być zbyt miękkie. Powinno mieć dobrze dopasowany materacyk, pokryty ściśle przylegającym prześcieradłem, dopasowanym do rozmiaru łóżeczka. Niektórzy rodzice mogą myśleć, że powinni umieścić swoje dziecko na miękkiej powierzchni, aby zapewnić mu wygodę podczas snu. Jednakże twardsze i dobrze dopasowane łóżeczko obniża ryzyko SIDS i wcale nie musi obniżać komfortu snu dziecka.

 

  1. Dziel z dzieckiem pokój, ale nie łóżko. Twoje dziecko nie powinno spać w łóżku dla dorosłych, na kanapie lub na fotelu – samodzielnie, z tobą lub z kimś innym. Niektórzy rodzice mogą odczuwać potrzebę dzielenia łóżka z dzieckiem, by zbudować z nim większą więź. Niestety przypadkowe uduszenie, zaklinowanie (na przykład utknięcie między materacem i ścianą) może się zdarzyć, gdy dziecko śpi w łóżku dla dorosłych lub w innych nieprzeznaczonych do tego miejscach. Dzielenie pokoju z dzieckiem jest dużo bezpieczniejsze niż dzielenie wspólnego łózka i może zmniejszyć ryzyko SIDS nawet o 50%.

 

  1. Trzymaj miękkie przedmioty, takie jak poduszki i luźną pościel poza obszarem snu dziecka. Niektórzy rodzice czują potrzebę wkładania miękkich przedmiotów do łóżeczka, aby dziecku było cieplej, przyjemniej czy przytulniej podczas snu. Jednak warto pamiętać, że miękkie przedmioty, luźna pościel, zabawki, pluszaki, kołdry i koce mogą zwiększyć ryzyko uduszenia i innych zgonów mogących mieć miejsce podczas snu. Jeśli martwisz się, że twoje dziecko zaczyna się wychładzać podczas snu, możesz ubrać je w specjalne ubranka do spania, by utrzymać ciepło, gdy będzie spało. Zabawki, pluszaki i inne przedmioty również się nie przydadzą podczas snu, więc przechowuj je w innym miejscu.

 

  1. Nie wolno palić papierosów przy dziecku. Dym w otoczeniu dziecka jest głównym czynnikiem ryzyka dla SIDS. Rzucenie palenia może być trudne, ale jest to jeden z najlepszych sposobów, w jaki rodzice i opiekunowie mogą chronić zdrowie swoje i dzieci.

 

Źródła:

  1. @CDCgov. October is SIDS Awareness Month | Features | CDC. @CDCgov; 2017 [updated 2017-09-26T06:35:50Z]; Available from: https://www.cdc.gov/features/SidsAwarenessMonth/.
  2. How to Keep Your Sleeping Baby Safe: AAP Policy Explained. 2017; Available from: http://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/sleep/Pages/A-Parents-Guide-to-Safe-Sleep.aspx.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.