10 fałszywych przekonań dotyczących nadciśnienia tętniczego

O nadciśnieniu tętniczym krąży wiele mitów, które bardzo często niewiele mają wspólnego z rzeczywistymi faktami. W tym wpisie staram się kilka z nich rozwiać, by zwiększyć świadomość o tej częstej chorobie!

1. Nadciśnienie tętnicze nie jest chorobą

To że nadciśnienie tętnicze nie boli i że choruje na nie tak wiele osób wcale nie znaczy, że nie jest niebezpieczne. Nadciśnienie tętnicze traktowane jest tak samo jak wszystkie inne choroby a jego zlekceważenie skraca życie lub prowadzi do kalectwa uszkadzając serce, mózg, nerki, oczy.

2. Prawidłowe RR skurczowe jest równe 100+wiek

Choć ciśnienie tętnicze rośnie wraz z wiekiem, norma ciśnienia skurczowego pozostaje niezmienna dla wszystkich dorosłych – bez względu na to czy mają 18 czy 90 lat.

Zrzut ekranu 2018-08-16 o 19.17.31
Klasyfikacja nadciśnienia tętniczego (źródło: nadcisniene.mp.pl)

3. Ciśnienie atmosferyczne wpływa na wartość ciśnienia tętniczego

Wpływ ciśnienia atmosferycznego na wartości ciśnienia krwi jest znikomy i mniejszy niż np. wpływ temperatury powietrza. Zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą wpływać na nasze samopoczucie, ale nie ma to nic wspólnego z ciśnieniem krwi.

4. Ciśnienie należy mierzyć na lewej ręce bo jest po stronie serca

Ciśnienie można mierzyć na obu kończynach, w większości przypadków strona nie ma znaczenia. Ważna jest natomiast konsekwencja wyboru kończyny przy powtarzaniu pomiarów, bo możliwe są niewielkie różnice pomiędzy nimi. Istnieją sytuacje (np. obecność przetoki do dializ na jednej ręce), gdy pomiar jest możliwy tylko na jednej z kończyn górnych.

5. Ważniejsze jest „to drugie” (rozkurczowe) ciśnienie

Przekonanie o znaczeniu ciśnienia rozkurczowego jako ważniejszego czynnika ryzyka pochodzi z dawnych czasów i jest już nieaktualne. Obecnie przyjmuje się, że zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe są niezależnymi czynnikami ryzyka, a w wieku starszym dodatkowego znaczenia nabiera różnica między nimi, czyli ciśnienie tętna.

6. Nadciśnienia nie da się wyleczyć

W przypadku nadciśnienia wtórnego możliwe jest całkowite usunięcie jego przyczyny i pełne wyleczenie z choroby. Natomiast w przypadku nadciśnienia pierwotnego właściwe leczenie wprawdzie nie usuwa nadciśnienia, ale pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze do prawidłowych wartości i zmniejsza ryzyko powikłań nawet do takiego poziomu jak u osób zdrowych. U ponad 90% chorych na nadciśnienie tętnicze nie udaje się wykryć jednej, konkretnej przyczyny choroby.

7. Jeśli po leczeniu ciśnienie się unormowało, mogę odstawić leki

Nadciśnienie pierwotne jest chorobą na całe życie. To, że wartości ciśnienia się unormowały nie znaczy, że choroba ustąpiła, tylko że leki działają. Ich dalsze stosowanie nie obniży ciśnienia bardziej, tylko utrzyma je na obecnym poziomie, natomiast odstawienie może spowodować gwałtowny wzrost ciśnienia.

8. Organizm po pewnym czasie przyzwyczaja się do leków

Obecnie dostępne leki można bez obaw stosować całymi latami, bez ryzyka uodpornienia się na nie. Nadciśnienie tętnicze jest jednak chorobą postępującą, zwłaszcza w przypadku gdy nie modyfikujemy równocześnie stylu życia. Może zatem się okazać, że z czasem będziemy wymagać stosowania kolejnych leków. Nie wynika to jednak z osłabienia działania dotychczas stosowanych, lecz z postępu choroby.

9. Mam ciśnienie skaczące

Układ krążenia to nie prosty obwód hydrauliczny. To, że ciśnienie zmienia się z minuty na minutę dowodzi, że żyjemy i reagujemy na otoczenie. Najczęstszą przyczyną dużej zmienności ciśnienia są emocje. Dlatego dokonując pomiarów domowych obliczamy średnią z wielu pomiarów, odrzucając te pierwsze obarczone zwykle największym stresem.

10. Osoby z nadciśnieniem nie mogą pić kawy

Nieprawda. Kawa i inne używki zawierające kofeinę wprawdzie zwiększają wartość ciśnienia tętniczego, ale efekt ten ma znaczenie dopiero przy ilościach znacznie przewyższających normalne dzienne spożycie. Picie 2 filiżanek kawy jest całkowicie dozwolone. Zresztą stres związany z odstawieniem ulubionej używki mógłby doprowadzić do większego wzrostu ciśnienia tętniczego niż sama kawa.

Jeżeli mają Państwo jakieś wątpliwości odnośnie nadciśnienia to proszę pisać w komentarzach! 😉

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.